هر روز یک شانس دوباره است دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - تشنج ناشی از تب

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه

From Class to Community


بیمار کودکی 8 ساله با وزن 22 کیلوگرم  است که دچار تشنج شده است به گفته مادرش بیمار سابقه تشنج در کودکی نداشته است و هیچ یک از اعضای خانواده سابقه تشنج نداشته اند . بیمار به علت اسهال چهار  ماه پیش بستری شده است و طی دو  روز اخیر دچار سرماخوردگی شده بود وقبل از خواب کودک قرص آهن و سیپروهپتادین خورده و چند بار به مادرش گفته که گرمش است ولی مادر اهمیت نداده است که بدنبال خواب دچار تشنج شده است واز دهان کودک کف خارج می شده و چشم ها به سمت بالا منحرف شده و صداهایی در می آورده است و کودک کاملا شل شده و حدود  پنج دقیقه طول کشیده است. کودک را به بیمارستان پنج آذر می رسانند ودر آنجا اکسیژن تراپی میکنند وکودک بهتر می شود و به بیمارستان طالقانی منتقل می کنند که بیمار کاملا هوشیار و با پای خودش مراجعه می کند. در معاینه بیمار اوتیت مدیا واضح دارد و در ناحیه ناف تندرنس داشته است که پزشک دستور سونوگرافی شکم و لگن میدهد . جواب آزمایشات ضمیمه پرونده است و مشکلی ندارد و ساعت هشت صبح بیمار دچار دیسترس تنفسی شده و اکسیژن تراپی انجام شده و آمپول  ونتولین از طریق نبولایزر به بیمار داده شده است بعد از بهتر شدن وضعیت بیمار جهت سونوگرافی به بیمارستان پنج آذر فرستاده  شد.


 تشنج ناشی از تب، یکی از اختلالات زود گذر عصبی دردوران کودکی است که به دنبال تب ایجاد می شود . حدود 4  درصد از کودکان در سنین 5 ماهگی تا 3 سالگی دچار این تشنج می شوند و در کودکان بالای 5 سال به  ندرت اتفاق می افتد بیشتر تشنجات ناشی از تب ساده به صورت ژنرالیز تونیک و کلونیک است و کمتر از 5 دقیقه طول می کشد.خطر ابتلا به  صرع در کودکانی که شروع تشنج ناشی از تب در انها در سن زیر یک  سال 75 درصد و با ادامه تشنج در سال دوم عمر 90درصد می باشد .هر چه  تعداد دفعات تشنج بیشتر باشد شدت آن هم بیشتر خواهد بود.


پاتو فیزیولوژی 
علت اصلی تشنج ناشی از تب هنوز کاملا مشخص نیست ولی با این حال تشنج ناشی از تب در اثر بالا رفتن سطح متابولیکی نورون هایی که دارای آستانه تحریکی کمتری هستند ایجاد میشود زمینه ژنتیک هم در وقوع تشنج ناشی از تب مطرح است
و در 60-70 درصد موارد سابقه تشنج در یکی از والدین و یا یکی از خواهران و برادران یافت می شود تشنج ممکن است به دنبال بیماری عفونی تنفسی فوقانی، عفونت های گوارشی ایجاد شود و یا به دنبال واکسیناسیون و بیماری های تب زا و سایر بیماری های عفونی ایجاد می شود .


علائم
1. هر حمله کمتر از 15 دقیقه طول بکشد
2. در طول مدت 24 ساعت یک بار حمله رخ داده باشد .
3. حمله به صورت عمومی بوده وموضعی نباشد .
4. الکتروانسفالوگرام طبیعی باشد .
5. عارضه عصبی از خود به جای نگذاشته باشد.


تشخیص
شامل بررسی خون از نظر کلسیم ، فسفر، الکترولیت ها، گلوکز و BUN است کشیدن مایع نخاعی و عکس برداری از قفسه سینه ، تجزیه ادرار و  کشت حلق ضرورت دارد .


تدابیر پرستاری
استامینوفن داروی انتخابی جهت ضد تب است . در صورت افزایش نبض ، کاهش تنفس و خواب آلودگی باید از دادن  پاشویه خود داری نمود چون نشان دهنده ی کلاپس عروقی می باشد و  باید سریعا به پزشک اطلاع داده شود. در جریان حملات باید از ضد تشنج و دیازپام  استفاده کرد.
در صورت بروز سیانوز از اکسیژن استفاده شود و تخلیه ترشحات انجام گیرد .
علائم حیاتی باید کنترل شود .


پیشگیری
در صورتی که به هر دلیلی برای کودک تب عارض شد سریعا باید اقدامات  پرستاری را به کار برد تا از بالا رفتن تب وبه وجود امدن عوارض پیشگیری شود


آموزش به والدین
در هنگام حمله ،سر بچه به یک طرف چرخانده شود و به هیچ عنوان کودک را محکم نگه ندارید.
داخل دهان کودک چیزی وجود نداشته باشد و ترشحات داخل دهان کودک یا  بزاق پاک شود
هر تشنج ممکن است 2تا3دقیقه طول بکشد و گردن کودک سفت می شود .
بعد از تشنج ممکن است کودک هذیان بگوید یا خواب سنگینی داشته باشد.
 کنترل تب در این کودکان حائز اهمیت است چون ممکن است باتب 40 درجه تشنج اتفاق بیفتد .
 


درمان
 پیشگیری کوتاه مدت با داروهای ضد تشنج اندیکاسیون ندارد. پروفیلاکسی طولانی مدت مورد نظر نیست  و در حال حاضر به طور روتین توصیه نمی شود.

شیاف دیازپام یا لورازپام داروی انتخابی برای کنترل تشنج ناشی از تب در مرحله (وقوع تشنج ) است .


منابع
گروه کودکان دانشکده پرستاری مامایی شهید بهشتی،  کودک بیمار،  انتشارات نور دانش، سال ....  ،  صفحه ....
.....  مبانی طب کودکان نلسون ، سال ..... انتشارات


رئوفه نظری، دانشجوی رشته پرستاری ، واحد درسی کاراموزی کودکان، گرگان 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۸۸ساعت ۱۱:۴۶ قبل از ظهر  توسط لیلا جویباری  |