هر روز یک شانس دوباره است دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - سندروم آیزن منگر، هایپرتانسیون ریوی ثانویه است

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه

From Class to Community

مانور ارتولانی  و بارلو چیست؟

شیر خوار را در وضعیت کاملا  و طاق باز بر روی سطح محکم قرار داده در حالی که ساق رو به روی فرد معاینه کننده بوده و مفاصل ران در زاویه راست و زانوها خم شده است. فرد معاینه کننده انگشت وسطی هر یک از دست ها را روی تروکانتر کوچک قرار می دهد ابتدا فشار را از تروکانتر بزرگ وارد می کند در این حالت زانوها از یک دیگر فاصله می گیرند چنانچه با لغزیدن به سمت جلو سر فمور در داخل استابولوم حس شود وجود دررفتگی محرز خواهد بود. در مرحله دوم فشار از جلو توسط انگشتان شست وارد می شود. در واقع زانوها را به یکدیگر نزدیک می کنند. در این حالت سر فمور به جای اول خود بر می گردد. چنانچه فمور در لبه ی خلفی استابولوم حس شود و به محض فشار به جای اول خود برگردد گفته می شود مفصل ران در معرض دررفتگی است (تست بارلو) تست بارلو و ارتولانی از زمان تولد تا 2-3 ماهگی قابل انجام است.

ونگ، صفحه ی 327- چاپ2007

در چه کسانی گاستروتومی می کنیم؟

گاستروتومی در افرادی که خطر برگشت محتویات معده به تراشه وجود دارد استفاده می شود. بله در این بچه ها همه توان انجام داد. تغذیه از راه گاستروکتومی یا سوند  Gاغلب در کودکانی که عبور دادن سوند از بینی، حلق، مری و اسفنگتر کاردیا معده منع شده باشد یا امکان پذیر نباشد انجام می شود. همچنین جهت جلوگیری از تحریک ثابت سوند بینی در کودکانی که نیاز به تغذیه طولانی مدت از طریق سوند دارند انجام می گیرد.

ونگ، صفحه392-391،چاپ2007

سندروم آیزن منگر چیست؟

سندروم آیزن منگر هایپرتانسیون ریوی ثانویه است که می تواند در تمام ضایعات قلبی ایجاد گردد. این سندروم زمانی بروز می کند که مقاومت عروق ریه از مقاومت سیستیک بیشتر شده و همزمان شانت راست به چپ وجود داشته باشد. اختلالات زمینه ساز شامل نقایص دیواره ی بین دهلیزی و بین بطنی و مجرای شریانی باز است.

باردای و زایمان ویلیامز جلد3، صفحه391، چاپ2009


مقدار طبیعی آلبومین پلاسما چند است؟

5 -3.5 میلی گرم/دسی لیتر

بورونر- سودات، 2008 ، صفحه 138. ویرایش صدیقه سالمی


نحوه ی مراقبت در منزل بعد از عمل جراحی در هیپوسپادیاس چیست؟

والدین نحوه مراقبت از سوند یا استنت تعبیه شده و شیوه شستشو را در صورت توصیه می اموزند. آنها نیاز به آموزش در رابطه با نحوه تخلیه کیسه ادراری و چگونگی پیشگیری از پیچ خوردگی، جداشدگی و انسدادسوند یا  دارند. در صورت استفاده از وسیله جمع کننده ادرار به والدین نحوه اتصال کیسه ادراری به پای کودک آموزش دهند تا مانع حرکت نشود و مسدود نگردد. خانواده جهت تشویق کودک به مصرف مایعات بیشتر راهنمایی شود.

ونگ، صفحه 406، چاپ2007

سندروم Dandy walker چیست؟

آترزی سوراخ لوشکا و ماژندی، در این ناهنجاری اتساع کیستیک بطن و متعاقبا انسداد جریان مایع مغزی نخاعی موجب بروز هیدروسفالی می شود.

ونگ،صفحه 351،چاپ2007


چرا در کودکان مبتلا به سندروم نفروتیک هایپرلیپیدمی داریم؟

چون در این سندروم غشای گلومرولی نسبت به پروتئین نفوذپذیر است و نشت پروتئن باعث هیپوپروتئینمی می شود که این امر باعث افزایش سنتز کبدی چربی می شود. رژیم غذایی نمک کم نه حذف آن، وجود پروتئین ولی در صورت نارسایی کلیه  مقادیر پروتئین محدود شود. درمان با کورتیکواستروئید (پردنیزلون)، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (سیکلو فسفامید، سیکلو سپورین، لوامیزول، کلرامبوسیل)، مدرها از قبیل فروسماید توام با متولازون

ونگ،صفحه 643،چاپ2007


در تترالوژی فالوت خون به چه سمتی شانت پیدا می کند؟

مسیر شانت به تفاوت بین مقاومت عروق ریه و سیستمیک بستگی دارد. در صورتی که مقاومت عروق ریوی بیشتر از سیستمیک باشد شنت از راست به چپ خواهد بود و اگر مقاومت عروق سیستمیک بیشتر از ریوی باشد شنت از چپ به راست خواهد بود.

ونگ، صفحه734،چاپ2007

در تترالوژی فالوت چرا از مورفین استفاده می کنیم؟

دادن سولفات مورفین برای شل کردن انفاندیبولوم ریوی و آرام کردن کودک است.

نلسون اسنشیال 2006، چاپ اول 88،صفحه 723 


مانور pull-through  چیست؟

یکی از روش های ترمیمی در بیماری هیرشپرونگ است که در روش trananal بدون پاره کردن شکم (لاپاروتومی) قسمت فاقد گانگیلون روده بریده شده و در آناستوموز کولورکتال اولیه داده می شود. از این روش می توان بیمارانی که بیماری آن ها بدون عارضه و محدود به ناحیه رکتوسیگمویید می باشد استفاده نمود.

ونگ؛ 2007، صفحه 838


پاسخ به چند سوال کلاسی درس کودکان

ناهید فانی نامقی. ترم پنج مامایی
سه نوع کلستومی وجود دارند

کلستومی صعودی: این نوع کلستومی یک سوراخ درسمت راست شکم دارد. موادی که از این جا خارج می شوند تقریبا به شکل مایع است.

کلستومی عرضی: این کلستومی یک استوما دارد که بالای شکم سمت راست یا قسمت میانی قرار دارد. موادی که ازاین استوما خارج می شوند ممکن است شل یا نرم باشد.

کلستومی نزولی یا سیگموئید: این کلستومی یک استوما از سمت چپ شکم دارد. مواد خروجی از این استوما خارج می شوند. قوام دارند و سفت است. برای جراحی قلب از چندین برش استفاده می شود استرنوتومی میانی که برش از جناغ به طرف مرکز قفسه سینه داده می شود رایج ترین روش است.
توراکوتومی

توراکوتومی روش ناراحت کننده ای است زیرا از خلال بافت عضلانی انجام می گیرد. این برش که از زیر بازو به سمت کتف کشیده می شود. امکان دسترسی به پهلوی قفسه ی سینه را فراهم می کند. مطالعات نشان می دهد که تجویز ضد درد بیهوشی به میزان کافی استرس بدن در واکنش به جراحی را کاهش داده و میزان بیماری زایی و مرگ و میر پس از عمل را نیز کمتر می کند. کنترل درد عوارض بعد از عمل نیز از قبیل اتلکتازی و پنومونی و ترومبوزهای وریدی عمیقی به دنبال سرفه و حرکت کاهش می یابند. امروزه پنجمین علامت حیاتی بیمار سطح درد او تلقی می شود. برای ارزیابی سطح درد در شیرخواران و کودکان سنین مختلف ابزارهای مختلفی در دسترس هستند. انفوزیون مداوم وریدی مخدرها به خصوص مورفین و فنتانیل یک روش ایمن وموثر برای کنترل درد می باشد. در کودکان بزرگتر که درک و شناخت کافی دارند از وسیله کنمترل کننده ی توسط بیمار استفاده می شود. یکی دیگر از روش های تسکینی تزریق اپیدورال مورفین است.
 کودکانی که در دراز مدت تحت درمان با مخدرها قرار می گیرند باید به صورت تدریجی از دارو جدا نشوند زیرا احتمال بروز علائم محرومیت از دارو وجود دارد. برای رفع دردهای متوسط پس از عمل جراحی ممکن است از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نظیر کتوروک وریدی یا ایبوپروفن خوراکی استفاده می شود. اکثر بیماران طی 24 تا  48ساعت اول بعد از عمل برای کنترل درد نیاز به مسکن وریدی دارند. پس از خارج کردن کاتترها و لوله ها از بدن بیمار وتحمل مایعات خوراکی می توان از مخدرهای خوراکی نظیر کدئین یا اکسی کدن (به صورت ترکیبی با استامینوفن) یا یک داروی ان سید نظیر ایبو پروفن است.
برش تراکوتومی معمولا دردناک است زیرا در طول عضله داده می شود.مطالعات نشان داده است که تجویز استامینوفن یا ایبوپروفن به صورت برنامه منظم ساعتی باعث افزایش تاثیر مخدرها پس از جراحی قلب می باشد. علاوه بر کنترل دارو یی اقداماتی نظیر گذاشتن بالش سفت یا حیوانات عروسکی توپر در محل برش سینه به منظور حمایت از ناحیه عمل (در حین سرفه وانجام پروسیجرهای درمانی) می توانند درد را به حداقل برسانند. والدین باید تشویق شوند که با استفاده از روش های غیر دارویی کاهش درد اسایش کودک رابه حداکثر برسانند. 
 
منبع: درسنامه پرستاری کودکان وونگ ترجمه ی پوران سامی صفحه ی772


VSD
در درمان وی.اس.دی یک اقدام درمانی که باعث کاهش ورود خون به داخل ریه ها می شود ترمیم کامل است (روش انتخابی).
 نقایص کوچک با انجام نوع خاصی از بخیه (دوختن سر کیسه) ترمیم می شوند. نقایص بزرگ هم از طریق وصله داکرون ترمیم می شوند. در هر دو روش ازبای پس قلبی ریوی استفاده می شود. ترمیم معمولا از طریق دهلیز راست و دریچه تریکوسپید انجام می گیرد. عوارض پس از عمل شامل وی اس دی باقی مانده و اختلالات هدایتی است.
درمان غیر جراحی: در بعضی از مراکز از وسایل پوشاننده در حین کاتتریزاسیون قلبی برای ترمیم 
نقایص عضلانی استفاده می شود که خطرات زیادی در پی دارد وسیله مورد استفاده جهت انسداد نقص تحت تحقیقات بالینی قرار دارد. نتایج اولیه ی موفقیت امیز بوده است و عوارض کمتری به وجود اورده است.

منبع: درسنامه پرستاری وونگ  صفحه ی 761

المیرا ایمری. دانشجوی مامایی. واحد درسی کودکان
نیمسال اول سال 89-90

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت ۱۶:۲۴ بعد از ظهر  توسط لیلا جویباری  |