هر روز یک شانس دوباره است دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - کلشی سین colchicine

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه

From Class to Community

نام ژنریک و تجاری: کلشی سین colchicine

طبقه دارو و مکانیسم: کلشی سین دارویی است برای نقرس حاد. در نقرس حاد پاسخ های التهابی به وجود کریستال های اسید اوره وجود دارد که موجب درد شدید و قرمزی و تورم مفاصل درگیر می شود. این دارو در سرکوب کردن التهاب (آرتریت) در نقرس حاد مفید است.

اشکال دارو: قرص 5 میلی گرم – 6 میلی گرم -  از راه وریدی نیز تجویز می شود.

نگه داری دارو: در درجه حرارت اتاق، جای مقاوم به نور و رطوبت نگه داری شود.

موارد مصرف: نقرس حاد، درمان التهاب ناشی از نقرس کاذب یا سایر بیماریهای ناشایع مانند تب فاملی مدیترانه ای، امیلوئیدوزیس و اسکلرودرمی

نحوه مصرف: همراه با غذا باید مصرف شود.

نکته مهم: این داور تقسیم سلولی را متوقف میکند از این رو در دوران بارداری منع مصرف دارد. مصرف آن در بارداری می تواند عوارض سویی روی رشد جنین بگذارد. به دلایل مشابه ای در کودکان نیز منع مصرف دارد.

عوارض جانبی: شایع ترین عارضه درگیری معده و روده است: تهوع، استفراغ، درد شکمی و اسهال. یکی از بدترین عوارض آن تخریب مغز استخوان است که منجر به کم خونی و کاهش گلبول های سفید و در نتیجه افزایش خطر عفونت می شود. تمامی بیمارانی که کلشی سین را برای مدت طولانی مصرف میکنند باید از نظر شمارش گلبول های خونی کنترل شوند. این دارو موجب ریزش مو، ضعف و تحریک عصب نیز می شود.

Colchicine - acute gout- pseudogout, familial Mediterranean fever, amyloidosis, scleroderma 

مهر 93

توسط: .....  سلام من خانمي هستم ... ساله که از سیزده سالگي متوجه بيماري تب مديترانه اي فاميلي شدم از همان موقع قرص کلشي سين ميخورم الان ... ساله ازدواج کردم. تصميم به بارداري گرفتم با اين توضيحات شما الان من چه کار کنم در مورد اينکه ايا بچه دار ميشم ؟ ايا بچه من سالمه؟من در دوران بارداري نمي تونم اين قرص رو نخورم پس چي کار کنم تو رو خدا کمکم کنيد اين بيماري نادري است که خيلي ازمايشات پر هزينه داره خواهش ميکنم کمکم کنيد زندگيم منحل شده

پاسخ: سلام.  قبل از این که باردار شوید حتما به پزشک خود اطلاع دهید ممکن است بتوانند برای شما جایگزین سالم تری پیشنهاد کنند.   

 

برچسب‌ها: کلشی سین دارویی برای نقرس حاد, تب مدیترانه ای فامیلی و بارداری
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۶ساعت ۱۶:۲۶ بعد از ظهر  توسط لیلا جویباری  |