بسمه تعالی
دانشگاه علوم پزشکی گلستان
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی
طرح درس ترمی (Course Plan)
|
نام درس: پرستاری کودکان (1) نیمسال: زمستان 1387 دانشکده: پرستاري مامايي بويه رشته و مقطع تحصیلی: پرستاری، ترم 5 تعداد واحد: 2 واحد تئوری گروه آموزشی: کودک و خانواده روز و ساعت برگزاری: شنبه 14- 16 محل برگزاری: کلاس شماره ... پيش نياز: بهداشت مادر و نوزاد |
|
|
نام مسئول درس: دکتر لیلا جویباری
|
تلفن (دپارتمان): تلفن دانشکده پرستاری و مامایی روزهای تماس با مسئول درس: شنبه ها 10 الی 12 آدرس دفتر: دانشکده پرستاری، طبقه دوم ، اتاق هیات علمی 1 |
|
E-mail: Jouyabri@gmail.com , http://jouybari.blogfa.com |
|
|
اهداف کلی درس: آشنائي دانشجو با فرآيند رشد و تكامل و نيازهاي كودك و خانواده به منظور انجام مداخلات لازم جهت ارتقا سلامت كودك و خانواده در چارچوب مراقبت خانواده محور و فرآيند پرستاري منطبق بر جنبه هاي قانوني و اخلاقي مراقبت از كودک |
|
|
اهداف اختصاصی دوره: از فراگیر انتظار می رود در پایان دوره قادر باشند: اهمیت سلامت در دوره كودكي را توضیح دهند. نظریه های رشد و تكامل را مقایسه نمایند اهمیت بازي در سلامت کودک را توضیح دهنید برنامه مراقبتی آموزشی برای ارتقا سلامت كودك شيرخوار و خانواده طراحی نماید برنامه مراقبتی آموزشی برای مشكلات بهداشتي دوره شيرخوارگي طراحی نماید برنامه مراقبتی آموزشی برای ارتقای سلامت كودك نو پا و خانواده طراحی نماید برنامه مراقبتی آموزشی برای مشكلات بهداشتي اوائل خردسالي طراحی نماید برنامه مراقبتی آموزشی برای ارتقای سلامت كودك سن مدرسه و خانواده طراحی نماید برنامه مراقبتی آموزشی برای ارتقا سلامت نوجوان و خانواده طراحی نماید اصول صحیح شيوه هاي درماني مراقبتي بخش نوزادان و كودكان را بکار برد |
|
|
منابع اصلی آرزومانيانس سونيا، سنجري مهناز، شوقي مهناز (جدیدترین منبع). درسنامه پرستاري كودكان ونگ. نشر سالمي مرتضوی، حامد (جدیدترین منبع ) درسنامه پرستاری کودکان(کودک سالم)، چاپ دوم، انتشارات چهر منابع کمکی مارلو (جدیدترین منبع). پرستاري كودكان. ترجمه: سونيا آرزومانيانس. جلد اول. نشر بشري عبدالعلیان، معصومه (جدیدترین منبع) مراقبت های پرستاری از کودکان(کودک سالم، کودک بیمار), چاپ سوم, نشر آمون گروه کودکان دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی (جدیدترین منبع). کودک سالم. انتشارات نور دانش Whaley & Wong DL (2007) Nursing Care of Infants and Children, Chapter "The high risk newborn and family" Mosby Co مطالب به روز بهداشتی از منابع اطلاعاتی پرستاری موجود در اینترنت از قبیل Pediatric Nursing: www.ajj.com Medscape Pediatrics Headlines: www.medworm.com
در ضمن مي توانيد به آدرس زير مراجعه و طرح درس را دريافت نماييد. http://jouybari.blogfa.com |
|
|
شیوه تدریس: سخنرانی، معرفی مورد و استفاده از small group discussion یا بحث های ساختار یافته در گروه های کوچک می باشد. |
|
|
نحوه ارزشیابی و امتیاز مربوط به آن: طول دوره: پرسش و پاسخ های کلاسی (شفاهی یا کتبی) : 1 نمره بررسي و ارزشیابی رشد و تكامل یک كودك و یا نوجوان در یکی از دوره های سني: 1 نمره ارائه مطالب با عناوین درسی: 1 نمره ارائه یک "معرفی مورد" با تاکید بر مشکلات بهداشتی کشور (به صورت کار گروهی یا انفرادی): 1 نمره پايان دوره : چهار گزینه ای و کوتاه پاسخ: 16 نمره سایر موارد: رضایت از نظم و اخلاق: 1 نمره چاپ/ ارائه مقاله در مجلات دانشجویی یا سمینارهای کشوری: 1 نمره |
|
|
مقررات و نحوه برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو: لطفا به مقرارت آموزشی دانشکده توجه فرمایید. رعايت نظم و حضور به موقع، ارائه پروژه هاي كلاسي در زمان مقرر، همكاري با ساير دانشجويان، عدم استفاده از تلفن همراه در كلاس ضروری می باشد. |
|
برنامه کلاسی
|
تاریخ |
ساعت |
عنوان |
مدرس |
آمادگی لازم دانشجویان قبل از شروع کلاس |
|
شنبه |
2-4 |
مروری بر مفاهیم مرتبط با سلامتی کودکان |
دکتر لیلا جویباری |
مطالعه مبحث "سلامت در دوره كودكي" از کتاب آرزومانیانس
|
|
|
|
مفاهيم رشد و تكامل ، نكات مهم در رشد و تكامل، تئوري های رشد و تكامل |
|
مطالعه مباحث رشد و تکامل |
|
|
|
تئوري های رشد و تكامل |
|
مطالعه مباحث رشد و تکامل |
|
|
|
رشد و تکامل در 2 سال اول عمر ابزارهای غربالگري رشد و تكامل كودك، DDST، ASQ و آدمک گودیناف |
|
ارائه نمونه هایی از بررسی های به عمل آمده در کودکان حداکثر تا پایان ترم |
|
|
|
رشد و تکامل از 2 سالگی تا نوجوانی بازي و نقش آن بر تكامل كودك ، انتخاب اسباب بازی و آموزش به والدین |
|
مطالعه مبحث بازی از منابع اصلی پیشنهادی |
|
|
|
تغذیه تکمیلی، کولیک، پیکا |
|
مطالعه مقالات مرتبط |
|
|
|
برفك دهان، درماتيت دياپر ، اضطراب جدايي در كودكان، اعمال انضباط و محدوديت براي كودك، سندرم كودك لوس |
|
مطالعه برفك دهان، درماتيت دياپر، پرسش و پاسخ کلاسی
|
|
|
|
مكيدن انگشت، استفاده از پستانك رويش دندان، تعذيه كودك، خواب در کودک، |
|
مطالعه از منابع اصلی پیشنهادی |
|
|
|
نارسايي رشد |
|
مطالعه مقالات مرتبط |
|
|
|
كواشيور، ماراسموس |
|
مطالعه از منابع اصلی پیشنهادی |
|
|
|
اسكوروي، راشي تيسم، آنمی فقر آهن |
|
|
|
|
|
تصوير از جسم خويشتن تكامل گفتاري و مشكلات گفتاري بهداشت كودكستان و تجارب كودكستان – بهداشت مدارس تربيت جنسي كودك پرخاشگري و استرس و ترس كودك حوادث در کودکان |
|
کنفرانس کلاسی |
|
|
|
سو رفتار با كودك كرمك، ژیاردیازیس |
|
کنفرانس کلاسی |
|
|
|
شب ادراری، روز ادراری بي اختياري مدفوع |
|
مطالعه از منابع اصلی پیشنهادی |
|
|
|
بيش فعالي ترس از مدرسه |
|
مطالعه از منابع اصلی پیشنهادی |
|
|
|
بلوغ در دختران و پسران آکنه، انورکسی و بولیمیا |
|
بلوغ در دختران و پسران: مطالعه توسط دانشجویان از منابع پیشنهادی |
|
|
|
آمادگي جهت روش هاي تشخيصي و درماني ، شيوه هاي ايمني در بخش كودكان، شيوه هاي محدود كردن و نگه داشتن با هدف درماني تغذيه از طريق گاواژ ، تغذيه از طريق گاستروستومي مراقبت خانگي در استومي |
|
مطالعه از منابع اصلی پیشنهادی |
|
|
|
دارو درماني، دادن دارو از راه خوراكي، تزريق عضلاني، تزريقات زير جلدي،دادن دارو از راه وريدي ، دادن دارو از راه مقعد ، دادن قطره هاي گوش و بيني و چشم، نمونه گيري از مايع مغزي نخاعي |
|
مطالعه از منابع اصلی پیشنهادی |
* تاریخ امتحان میان ترم: -
* تاریخ امتحان پایان ترم: مطابق برنامه اعلام شده آموزش دانشکده /.
* سایر تذکرهای مهم برای دانشجویان: حضور فعال در کلاس و مشارکت در پرسش و پاسخ از اهمیت برخوردار است.
نحوه ارزشیابی و امتیاز مربوط به آن:
|
طول دوره |
پايان دوره |
سایر موارد |
||||
|
پرسش و پاسخ های کلاسی
|
بررسي و ارزشیابی رشد و تكامل یک كودك
|
ارائه مطالب و مرتبط با عناوین درسی
|
ارائه یک "معرفی مورد" با تاکید بر مشکلات بهداشتی کشور
|
آزمون کتبی |
نظم و اخلاق |
چاپ / ارائه مقاله در مجلات دانشجویی یا سمینارهای کشوری |
|
1 |
1 |
1 |
1 |
16 |
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
نمره کل : |
||||||
بسم الله الرحمن الرحیم